Wygląd programu Aserwis - okno Zlecenia
Wygląd programu ASerwis – okno Zlecenia

Program ASerwis jest aplikacją mojego autorstwa i przeznaczony jest do zarządzania serwisem komputerowym. Jest to dość prosta aplikacja pozwalająca w znacznym stopniu „zapanować” nad codzienną pracą serwisu komputerowego. Podstawowe możliwości programu to: rejestracja zleceń, edycja stanu naprawy, prowadzenie kartoteki zleceniodawców, generowanie raportów. Oprogramowanie pozwala na wielostanowiskową pracę. Program jest darmowy także do zastosowań komercyjnych. Oprogramowanie w zasadzie nie jest rozwijane ale w uzasadnionych przypadkach mogę dopisać potrzebne funkcje lub poprawić zauważone błędy. W archiwum znajduje się oprogramowanie oraz instrukcja.

Pobierz program ASerwis – wersja 1.5.0.2

Pobierz aktualizację do wersji 1.5.0.2

NOWA WERSJA PROGRAMU

Do wersji 1.4.1.1 program wymagał silnika baz danych BDE. Aktualnie jest on niepotrzebny. Gdyby jednak była potrzeba używania tego silnika to poniżej są uwagi dla użytkowników 64 bitowych systemów Windows!

Program do prawidłowej pracy wymaga ustawienia połączenia ODBC z bazą danych (instrukcja w dokumentacji). Należny użyć 32 bitowego połączenia ODBC (program także jest 32 bitowy). W niektórych 64 bitowych odmianach Windows w Panelu sterowania nie znajdziemy 32 bitowego apletu ODBC tylko 64 bitowy.

Aby prawidłowo stworzyć połączenie należy udać się do folderu Windows, następnie podfolder SysWOW64 i tam poszukać aplikacji: odbcad32.exe. Jest to zagubiony 32 bitowy aplet ODBC. W nim należy stworzyć połączenie z bazą danych wg instrukcji z dokumentacji.

Zmiany w programie ASerwis:

wersja 1.2

 1. W nowej wersji dołożono możliwość edycji maski numeru zlecenia. Zmiany można dokonać w Ustawieniach. Numer zlecenia w bazie danych nadal jest zwykłą cyfrą, jednakże na drukowanych kartach oraz w trakcie wystawiania zlecenia i edycji widać numer z maską. Zmienna „U” to numer użytkownika w systemie. Widać ten numer w konfiguracji Użytkowników.
 2. Użytkownicy o statusie Kierownik i Administrator mają możliwość prawie pełnej edycji zlecenia. Po zalogowaniu się do programu pola podlegające edycji oznaczone są kolorem czerwonym.
 3. W sekcji Zlecenia można przeczytać który pracownik przyjął zlecenie.
 4. We wszystkich polach wyszukiwania zmieniono system filtrowania. Wcześniej wyszukiwanie polegało na pisaniu szukanej frazy „od początku”, teraz dane są wyszukiwane po dowolnym fragmencie tekstu.
 5. Możliwość wydrukowania karty przyjęcia powtórnie w panelu Zlecenia. Służy do tego przycisk Drukuj.
 6. Na wydruku zlecenia na samym dole dołożono imię i nazwisko osoby przyjmującej zlecenie.

wersja 1.2.1

 1. W kartotece Klientów pod prawym klawiszem myszy jest możliwość wystawienia bezpośrednio zlecenia.

wersja 1.2.1.1

 1. Małe poprawki w funkcjonowaniu programu.

wersja 1.2.1.2

 1. Poprawka na formularzach wydruku
 2. Poprawka z sortowaniem zleceń

wersja 1.2.2.0

 1. Poprawka na karcie Zlecenia dotycząca wyboru serwisanta w filtrze
 2. Poprawka z numerowaniem zleceń

wersja 1.3.0.0

 1. Poprawka naprawiająca błąd w trakcie drukowania duplikatu zlecenia na którym nadrukowywany był nieprawidłowy zleceniodawca (zawsze pierwszy w bazie danych)
 2. Małe zmiany w formularzach wydruku
 3. W module Zestawienia pod prawym przyciskiem myszy jest możliwość oznaczenia zlecenia jako anulowane. Zlecenie takie nadal się wyświetla ale oznaczone jest kolorem czerwonym. Zlecenia te są niewidoczne w module Zlecenia.

wersja 1.4.0.0

 1. W panelu Ustawienia dodano edytor wydruków.
 2. Duże zmiany w wyglądzie wydruków.
 3. Dodano kod kreskowy jako dodatkowy numer zlecenia. Kod drukuje się na zleceniach oraz jest możliwość wyszukiwania po kodzie kreskowym (najlepiej za pomocą skanera kodów kreskowych).
 4. Regulamin zamiast z bazy danych jest wpisany bezpośrednio w szablonie zlecenia (pliki karta.fr3 oraz k_karta.fr3, po dwa razy w każdym z nich). Po zmianie regulaminu należy na wszystkich stanowiskach podmienić pliki na jednolite.

wersja 1.4.0.1

 1. Mała poprawka sortowania dokumentów przy użyciu filtrów.

wersja 1.4.0.3

 1. Pole wyszukiwania w Zleceniach dodatkowo wyszukuje po numerach telefonu klienta.

wersja 1.4.0.4

 1. Pole wyszukiwania w Zestawieniach dodatkowo wyszukuje po numerach telefonu klienta.

wersja 1.4.0.5

 1. Dodano plik manifest, oraz przebudowano layout programu. Dzięki temu program dostał nowocześniejszy wygląd.

wersja 1.4.1.1

 1. Dodano możliwość wydruku etykiety z kodem kreskowym (np. do naklejenia na sprzęt po przyjęciu). Taka opcja istnieje w oknie Zlecenia.
  1. Wydruk jest możliwy po kliknięciu na przycisk na dole okna lub poprzez wybranie odpowiedniej opcji w menu podręcznym okna z listą zleceń.
 2. W oknie Ustawienia doszła możliwość zdefiniowania osobnej drukarki dla etykiet. Wymagane jest aby była to drukarka mogąca drukować przy użyciu sterownika Windows, np. Brother QL-560.
 3. W przypadku drukarek doszły także po dwie dodatkowe opcje:
  1. Okno dialogowe – wybranie tej opcji powoduje że przed wydrukiem pojawi się standardowe okno dialogowe wydruku dla wybranej drukarki gdzie można ustawić różne opcje jak np. ilość kopii itp.
  2. Natychmiastowy wydruk – zaznaczenie tej opcji powoduje że wydruk wysyłany jest bezpośrednio na drukarkę, nie wybranie tej opcji powoduje że przed wydrukiem pojawia się podgląd wydruku.

wersja 1.5.0.1

 1. Program został skompilowany w najnowszym Delphi 10.3. Spowodowało to drastyczne powiększenie wielkości pliku exe. Z tego powodu został on skompresowany oprogramowaniem UPX. Bardzo rzadko ale może się zdarzyć że któryś z programów antywirusowych zgłosi zastrzeżenia do pliku wykonywalnego. Plik zawsze można sprawdzić na stronie virustotal.com, oto aktualny (w momencie publikacji tego wpisu) skan wpisu https://www.virustotal.com/gui/file/1c0406a0232bdfb3d3383a88441548958800a711899cd824060492d4ea2c49d3/detectiontylko jeden egzotyczny skaner zgłosił zastrzeżenia do pliku.
 2. W programie trochę przebudowano wygląd okien, przede wszystkim powiększono czcionkę ze względu na to że większość dzisiejszych monitorów wyświetla obraz w dużej rozdzielczości.
 3. W oknie ustawień dodano możliwość edycji nazw w sekcji wyposażenie i parametry. Po dostosowaniu tych nazw program może być bardziej przydatny dla innych branż niż serwis komputerowy. Proszę o zachowanie odpowiedniej długości nowych nazw aby layout programu się „nie rozjechał”.
 4. Zmiana nazw pociąga za sobą potrzebę zmiany tych nazw na wydrukach, pozostawiam to użytkownikowi. Zmiany takiej można dokonać wbudowanym edytorem wydruków.
 5. Całkowicie zmieniono współpracę programu z bazą danych. Nie jest już używany przestarzały sterownik BDE. Teraz przy pierwszym uruchomieniu program poprosi o wskazanie pliku z bazą danych.
 6. Okno zestawień zostało całkowicie przebudowane. Działa teraz na zasadzie tabeli przestawnej.
 7. Naprawiono mnóstwo malutkich błędów w kodzie.

wersja 1.5.0.2

 1. Małe poprawki w masce numeracji. Proszę sprawdzić w ustawieniach czy jest ustawiona prawidłowa maska.
 2. Zmieniona etykieta z kodem kreskowym. Dodano numer zlecenia pod kodem kreskowym. Proszę zaktualizować szablon wydruku.

Dodatkowo dla zainteresowanych udostępniam kod źródłowy programu. Niestety jest to program pisany bardzo dawno temu i jakość kodu jest, delikatnie mówiąc bardzo słaba. Jednakże, może się komuś przyda.

Program był pisany w Delphi 6. Pobierz kod źródłowy programu ASerwis w wersji 1.5.0.2

Przykładowe ekrany z programu:

okno logowania
okno wyboru pliku bazy danych
okno nowego zlecenia
okno konfiguracji programu. Po prawej stronie edytor nazw
nowe okno zestawień