Jak nakładać pastę termoprzewodzącą?

W pierwsze dni upałów co roku wraca pytanie jak i ile pasty termoprzewodzącej nakładać między procesorem a radiatorem. Instrukcja dotyczyć będzie pasty Arctic Silver 5, ale można ją zastosować do wszystkich „lepszych” past termoprzewodzących.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest dokładne umycie procesora i radiatora ze starej pasty. Nie chodzi tu o wytarcie resztek pasty tylko odmoczenie w benzynie ekstrakcyjnej wszystkich pozostałości. Pozostawienie resztek zwykłej pasty powoduje wzrost temperatury o 5°C !!!

Następnie należy wysuszyć oba elementy. Od tego momentu nie należy dotykać palcami umytych części.

W pierwszej kolejności nakładamy pastę na radiator (dokładnie na miejsce styku), następnie na palec zakładamy kawałek cienkiej folii i wcieramy pastę tak osłoniętym palcem. Następnie bierzemy ściereczkę papierową i wycieramy pastę z radiatora!!! Ilość pasty pozostała po wytarciu wystarcza do uzupełnienia mikronierówności na radiatorze. Gdy pasta już jest wytarta wyciskamy krople pasty na środek jądra procesora i montujemy radiator (nie rozcieramy pasty na jądrze).

Główne pytanie jakie się nasuwa to ilość pasty jaką należy nałożyć na radiator i jądro procesora. Niestety nie da się określić ilości w gramach lub innych jednostkach ale jest to dość dobrze widoczne na załączonych zdjęciach.