Użytkownicy dosowej wersji programu MC Spal mają utrudnioną pracę w trakcie inwentaryzacji. Oryginalnie program pozwala na wprowadzanie danych na jednym stanowisku i dodatkowo proces ten jest wyjątkowo niewygodny (aplikacja sama nie sumuje pozycji co powoduje dużą ilość błędów). Większe stacje zaopatrują się w przenośne inwentaryzatory aby usprawnić ten proces. Nasz program jest takim właśnie emulatorem inwetaryzatora (chociaż nie tylko bo obsługuje inwentaryzotor marki Opticon konwerterując dane). Pozwala na bardzo efektywne wprowadzenie danych na wielu stanowiskach, sam podsumowuje wyniki i wyszukuje pozycje które zostały pominięte w trakcie liczenia towarów.

 

 

 

Instalacja:

 

Program należy rozpakować do c:\inwentaryzacja. W folderze powinien znajdować się program inwentaryzacja.exe oraz folder bazy.

 

Aby program działał potrzebny jest silnik bazy danych DBE. Jeśli nie wiemy czy jest zainstalowany w systemie można sprawdzić to w Panelu sterowania czy jest odpowiedni aplet. Jeśli nie mamy zainstalowanego BDE można ściągnąć odpowiednią wersję z naszej strony strony.

 

Po uruchomieniu programu należy zaimportować dane z programu MC Spal. MC Spal musi być odpowiednio skonfigurowany (obsługa kolektora Opticon z oprogramowaniem Optimus). Konfiguracje taką wykonuje się w module MCAD.exe.

 

Po utworzeniu nowej inwentaryzacji należy w programie MC Spal przygotować dane dla kolektora. Te dane (najczęściej jest to plik eksport.txt w folderze bazy) można zaimportować do naszej aplikacji.

 

Po zaimportowaniu aplikacja jest gotowa do pracy.

 

Jeśli posiadamy kolektor Opticon możemy przygotować dla niego dane (przycisk „Przygotuj dane”). Komunikację z kolektorem zapewnia aplikacja producenta (plik na naszej stronie Opticon). W paczce znajduje się dodatkowo plik konfiguracyjny który możemy użyć do komunikacji (pod warunkiem że program zainstalowaliśmy w polecanym przez nas folderze).

 

Po załadowaniu danych do kolektora możemy użyć go do inwentaryzacji. Gotowe dane importujemy do aplikacji poprzez przycisk „Odczytaj kolektor” (dane muszą się znajdować na dysku w folderze programu, dba o to oryginalny sterownik producenta).

 

Obsługa programu jest bardzo prosta, wyszukujemy towary najlepiej czytnikiem kodów kreskowych (lub po nazwie, wtedy proponuje posortować listę po nazwie towaru klikając na nagłówek „Nazwa towaru” w tabeli) oraz wpisujemy odpowiednia ilość towaru. W przypadku pomyłki możemy wpisać ilość ujemną.

 

Co jakiś czas możemy wygenerować raport z bilansem aby sprawdzić poziom zaawansowania inwentaryzacji. Do dyspozycji jest także kilka filtrów.

 

Zakończoną inwentaryzacje możemy przesłać z powrotem do MC Spal-a. Służy do tego przycisk „Eksport”.

 

Uwagi:

◾Aby pracować na wielu stanowiskach należy folder z programem udostępnić z pełnymi prawami a na komputerach które mają korzystać z aplikacji za mapować ten folder jako dysk.

◾Aby przygotować program do nowej inwentaryzacji należy usunąć wcześniejsze dane. Robimy to przyciskiem „Reset”. Jako że operacja usuwa wszelkie dane należy ją potwierdzić.

◾Kolumny w tabeli są w większości sortowalne (wystarczy kliknąć na nazwę kolumny),

◾Jeśli jakiś towar nie znajduje się na liście to oznacza że najprawdopodobniej jest w grupie towarowej której nie ujęliśmy w trakcie tworzenia inwentaryzacji lub częściej – nie posiada żadnej grupy towarowej. Należy taki towar odłożyć bo będzie go można wpisać do inwentaryzacji później (już w programie MC Spal),

◾Gdy wpiszemy zbyt dużą ilość towaru możemy naprawić „błąd” wybierając jeszcze raz ten sam towar i wpisując ilość ujemną,

◾Program na bieżąco dodaje towar na wielu stanowiskach, proszę się nie dziwić że wpisując 10 sztuk pojawia się 20 (ktoś inny w tym czasie mógł wpisać ten sam towar w ilości 10 sztuk).

 

Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres nt@adi.pl .

 

Program jest darmowy i można z niego korzystać w celach komercyjnych. Jedyny warunek to rozpowszechnianie programu wraz z informacja że został pobrany z tej właśnie strony.