Sprawdź kontrahentów za pomocą programu VATcsv.

Uwaga: Nowa wersja 1.1.0.0.

W związku ze zmianą adresów URL na stronach Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2019 roku w programie była konieczność aktualizacji danych. W przypadku problemów ze skryptami należy pobrać program w nowej wersji i zastąpić plik VATcsv.exe.

W mojej ofercie znajduje się program Walidator VAT dla PCBiznes. Program ten skutecznie potrafi wykrywać podatników którzy deklarują że są aktywnymi płatnikami podatku VAT a rzeczywistość może być zupełnie inna. Jednak aplikacja ta ma zasadniczą wadę – została skonstruowana dla użytkowników systemu PCBiznes firmy Streamsoft. Biorąc pod uwagę że systemu tego używa kilka tysięcy firm w Polsce, oczywistym jest że nie jest to aplikacja dla wszystkich.

Dlatego powstała specjalna super uproszczona wersja tego programu, która jako dane wejściowe potrzebuje pliku tekstowego lub csv tylko z numerami NIP.

Poniżej krótkie przypomnienie jak ważnym zagadnieniem jest status podatnika w VAT.

Problem aktywnego płatnika VAT jest bardzo poważny dla każdego księgowego w firmie.

Konsekwencje księgowania faktur z odliczeniem podatku VAT od podatnika który został wykreślony z ewidencji w najlepszym razie zakończą się korektą deklaracji oraz zwrotem odliczonego podatku. Dużo gorsza jest sytuacja gdy odliczenie to wykryje urząd skarbowy na podstawie np. pliku JPK i poinformuje o tym podatnika. Raczej pewne jest że, poza korektą deklaracji i zwrotem odliczonej kwoty, podatnik zostanie ukarany mandatem. Oczywiście kontrola krzyżowa jest także bardzo prawdopodobna. Jeśli okaże się że nasz kontrahent został wykreślony wcześniej a my posiadamy od niego faktury to pewne jest to, że będziemy musieli korygować wcześniejsze deklaracje i oczywiście zwrócić odliczony podatek z odsetkami.

Aby chociaż trochę ułatwić pracę Ministerstwo Finansów utworzyło specjalną stronę na której możemy sprawdzić status podatnika w VAT. Jest to strona: https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/. System działa dobrze, chociaż nie gwarantuje 100% pewności prawidłowości danych. Aby mieć 100% pewność należy wystosować pismo do swojego Naczelnika US.

Jest to oczywiście kuriozum.

Przyjmijmy jednak, że to co podaje strona jest wystarczająco pewne do naszych celów.

Wydawać by się mogło że już możemy spać spokojnie, możemy przecież sprawdzić każdego kontrahenta i czuć się bezpiecznie. Problem pojawia się gdy księgujemy więcej niż kilka faktur a strona pozwala na sprawdzenie pojedynczego płatnika. System ten staje się bardzo szybko mało wydajny.

Co robi program VATcsv?

Głównym zadaniem aplikacji jest sprawdzanie kontrahentów w bazie Ministerstwa Finansów. W celu sprawdzenia kontrahentów należy przygotować plik txt lub csv z numerami NIP. Format pliku jest bardzo prosty:

  • jedna linia, jeden numer NIP. Dopuszczalne są kreski w numerze NIP oraz prefiks PL.

Podstawowa uwaga, program nie posiada żadnych limitów jeśli chodzi o ilość numerów NIP w pliku do sprawdzenia. Jednak biorąc pod uwagę że program działa na zasadzie parsowania strony www zalecam nie przekraczanie jakiś rozsądnych ilości tych numerów, powiedzmy 200, maksimum 300 sztuk jednorazowo powinno być dobrze.

Programu nie trzeba instalować, wystarczy uruchomić (najlepiej w dedykowanym folderze).

Okno programu:

Uwaga – program VATcsv jest darmowy dla wszystkich użytkowników!

Uwagi:

  • program nie wymaga instalacji, wystarczy utworzyć folder i wrzucić do niego pliki programu,
  • aby program prawidłowo działał, komputer musi mieć dostęp do strony http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/sprawdzanie-statusu-podmiotu-w-vat Należy tą stronę otworzyć w przeglądarce Internet explorer i upewnić się że prawidłowo się załadowała, można też wpisać testowo numer NIP i sprawdzić jego status. Uwaga ta dotyczy przede wszystkim serwerów. Standardowo na serwerach jest zainstalowana przeglądarka Internet explorer z bardzo mocnymi ograniczeniami, należy „pozwolić” na ładowanie strony ministerstwa, usługę taką powinien wykonać administrator serwera.
  • w folderze programu po pierwszym uruchomieniu pojawią sie foldery Log i Nip. W nich program zapisuje informacje o swoim użyciu.

Program nie wysyła żadnych informacji do producenta. Jedyna komunikacja jaka odbywa się od programu to operacje na stronie MF ale jest to oczywiste. Oznacza to oczywiście, że program musi zostać odblokowany na zaporze.

Aby pobrać program należy kliknąć na odnośnik: VATcsv_wer_1.1.0.0.

Życzę miłego użytkowania programu.