W przypadku systemów sprzedaży opartych o oprogramowanie należy pamiętać nie tylko o aktualizacji stawek VAT w urządzeniach fiskalnych a także (a nawet przede wszystkim) o aktualizacji oprogramowania. W zasadzie żaden twórca oprogramowania nie przewidział w przeszłości możliwości zmiany stawek VAT. Nawet gdy jest taka możliwość w ustawieniach oprogramowania to prawie zawsze sytuacja taka spowoduje nieokreślone problemy. Podsumowując – w 99% przypadków nie będzie łatwej możliwości (lub w ogóle takiej nie będzie) zmiany stawek VAT.

 

Najważniejszą sprawą jest posiadanie aktualnych wersji aktualnie sprzedawanych programów.

 

Firma nasza sprzedaje oraz serwisuje oprogramowanie:

◾Gastro (SZEF, POS, Chart) – firmy Softech. Oprogramowanie w aktualnych wersjach jest przygotowane na nowe stawki VAT.

◾KC-Market – firmy Kucharscy. Oprogramowanie w aktualnych wersjach (2.99) jest przygotowane na nowe stawki VAT.

◾Symfonia – firmy Sage. Nowe wersje (2011) są przygotowane na nowe stawki VAT.

 

Wszystkie aktualizacje oprogramowania dla użytkowników bez prawa do aktualizacji są płatne. Prosimy o wcześniejsze aktualizacje ponieważ proces zmiany wersji, konwersji baz danych i inne czynniki które mogą wystąpić w trakcie aktualizacji ze starszych wersji jest długotrwały. Dochodzi jeszcze sprawa stawek podatku VAT towarów w przyszłym roku. Nie jest to prosta czynność matematyczna, czyli podniesienie o 1% ale występują spore i niejasne różnice od tej reguły.

 

W oprogramowaniu firmy KC-Firma mamy możliwość już dzisiaj ustalenia stawek podatku VAT towaru jaki będzie obowiązywał w przyszłym roku. W oprogramowaniu Gastro oraz Symfonia zmiana stawki VAT towaru musi być wykonana samodzielnie.